День пам’яті жертв політичних репресій та День Героїв
Указом Президента від 21 травня 2007 року, щорічно у третю неділю травня, з метою належного вшанування пам’яті жертв політичних репресій, привернення уваги суспільства до трагічних подій в історії України, викликаних насильницьким впровадженням комуністичної ідеології, відродження національної пам'яті, утвердження нетерпимості до будь-яких проявів насильства проти людства відзначається День пам’яті жертв політичних репресій.
Кількість жертв політичних репресій в Україні неможливо підрахувати – це неймовірні цифри. Деякі фахівці вважають, що за період від початку 1920-х і до кінця 1980-х років, тобто за час правління більшовицько-комуністичного режиму, в Україні було заарештовано майже півтора мільйона осіб (із них понад 50% - українці). Величезну кількість із них було розстріляно, всі інші пройшли тюрми, заслання, вислання, каторгу, табори, примусово побували в психіатричних закладах. Терор і репресії вразили майже всі верстви українського населення: науковців, політиків, військових, священиків, представників культури, селянство.
Учні Устянської ЗОШ І-ІІІ ступенів, члени гуртка "Історичне краєзнавство" Косівської філії ОДЦТКУМ (керівник Романюк Т. М.), провели "урок пам’яті" приєднавшись до тих жалобних акцій і пам'ятних заходів, які відбулися у нашій державі. Символічно, що захід відбувався напередодні 23 травня - Дня Героїв, дня пам' яті усіх українців, що присвятили своє життя нашій з вами свободі, тих, хто боровся і захищав Україну. Гостями цього заходу стали керівники краєзнавчих гуртків: голова районного об'єднання Всеукраїнського товариства „Просвіта” ім. Тараса Шевченка, директор Горішньозалучанської ЗОШ І—ІІ ст. Оробець Іван Юрійович, вчитель Ганьківського ліцею Гаврилюк Леся Василівна разом із своїми вихованцями, вчителі та старшокласники школи. Також гості відвідали шкільний музей Євгена Грицяка, в якому ще раз почули про перше серед трьох найбільших виступів, які сколихнули систему ГУЛАГ - Норильське повстання 1953 року.
Упродовж десятків років радянська влада ретельно приховувала сліди своїх злочинів. Проте з кожним роком ми все більше дізнаємось про ту нелюдську політику, яку проводили більшовики стосовно українців. Ми маємо вивчати це і пам'ятати для того, щоб таке більше ніколи не повторилось... Пам'ятаємо невинно закатованих, розстріляних, репресованих!